کالورت بتنی

کالورت بتنی پیش ساخته

قطعات بتنی توخالی و بزرگی که در کنار جاده‌ها، مسیرهای بیابانی و یا زیر راه‌آهن دیده اید را، کالورت بتنی پیش ساخته می گویند. قطعاً شما می‌دانید که کاربرد این قطعات چیست و چه اهمیتی دارند.

 

 

کالورت برای انتقال آب‌های سطحی از یک‌ طرف جاده، به‌طرف دیگر بکار میرود. کالورت‌ها مزایای مهمی دارند که باعث شده یکی از قطعات کلیدی مورد استفاده در صنعت جاده سازی باشند. در ادامه، مزایا و کاربد استفاده از کالورت‌ و بهترین مرجع برای خرید کالورت بتنی پیش ساخته  را به شما معرفی میکنیم…

کالورت بتنی پیش‌ساخته 

کالورت‌ها (Calvert) سازه‌ هایی تونلی شکل هستند که یکی از مهم‌ترین اجزای ساخت بزرگراه ها محسوب میشوند آنها زیر معابر جاده ای یا راه‌ آهن‌ ها جایگذاری می شوند. اصلی‌ترین کاربرد، کالورت‌، انتقال آب‌های روان به سمت دیگر جاده است. همچنین از این کالورت‌ها برای زیر پل‌ها، (نقاطی که لازم است پل روی یک مسیر عبور آب احداث شود) جاده‌ها و عبور قطار استفاده می‌شود. درواقع باعث می‌شود جریان آب از بالادست به پایین‌دست منتقل شود. با این توضیح، به‌راحتی می‌توانید به اهمیت استفاده جاده‌ها و خصوصاً جاده‌هایی که امکان بارش زیاد برف‌ و باران و سیلاب وجود دارد، پی ببرید. 

کالورت پیش‌ساخته بتنی درست مانند یک تونل عمل می‌کند. سطح مقطع این سازه‌ها به اشکال زیر ساخته می شوند:

ظاهر این کالورت‌ها بسیار ساده است اما ساختار پیچیده ای دارند که رفع و شناسایی این پیچیدگی‌ نیازمند تخصص  و تجربه کارآمد است.  نکته مهمی که درباره این کالورت‌ها باید به آن توجه کرد زمان و عمر آنهاست. طول عمر کالورت‌ و زمان فرسودگی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است، کالورت به مرور زمان  مقاومت خود را از دست می‌دهد و دچار تخریب و شکست می‌شود. شکست و تخریب یک کالورت به‌احتمال بسیار زیادی آسیب زیادی به جاده و مسیرهای ریلی هم وارد خواهد کرد، پس انتخاب تولید کننده  با تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تفاوت کالورت بتنی با ابرو (کانالت)

شباهت میان عملکرد کالورت و آبرو باعث شده تا افراد کالورت و آبرو را برابر با هم بدانند. این در حالی است که ابروها نوعی کانالت بسیار کوچک هستند که معمولاً کنار جاده استفاده می‌شوند. کاربرد آنها زهکشی آب‌های سطحی است. به بیان ساده‌تر، آبروها  همان جوی‌های آبی هستند که کنار خیابان‌ و محل گذر عابر  کار گذاشته می‌شوند. 

 

کالورت اما زیر جاده کار گذاشته می‌شود و کنار جاده نیست. برای مثال تصور کنید در حال ساخت جاده‌ای هستید که بخشی از این جاده از روی یک رودخانه یا یک مسیل (محل عبور سیل) عبور می‌کند. برای ساخت این جاده نیاز دارید فضایی ایجاد کنید که بتواند ادامه‌دهنده راه خاکی مسیر باشد و بدون تغییر مسیر جریان آب، آب از زیر جاده رد شود. اینجا جایی است که باید از  کالورت بتنی پیش ساخته  استفاده کنید.

انواع کالورت بتنی پیش‌ساخته

یکی از پرمصرف‌ترین کالورت پیش‌ساخته، مجموعه‌های مکعبی شکل توخالی هستند. شرکت نیک تابان دز، اکثرا کالورت‌های بتنی خود را با همین قالب می‌سازد. کیورینگ و عمل‌آوری این کالورت‌ها هم با بتن ۴۰۰ است و در اتاق‌های بخار و حوضچه‌های آب عمل‌آوری می‌شوند تا مقاومت کافی برای استفاده در مناطق و شرایط آب و هوایی مختلف را داشته باشند. 

 

 

نیک تابان دز تولیدکننده بهترین و مقاوم‌ترین کالورت‌های بازار است و اصلی‌ترین علت کیفیت بالای آنها، استفاده از متریال با کیفیت، طرح اختلاط بتن استندارد و عمل‌آوری کامل محصول و کامل کردن فرآیند کیورینگ کالورت پیش‌ساخته بتنی است. لازم به ذکر است بدانید  میلگردی که در ساخت کالورت های نیک تابان بکار می رود مشخصاتی طبق قوانین نشریه وزرات راه را داراست.

 

 

ابعاد کالورت بتنی  

 

تولید کالورت‌ها در ابعاد داخل به داخل هم‌اندازه‌های ۱*۱، ۱.۵*۱.۵و ۲* ۲ است. کالورت‌هایی که با این مشخصات ساخته می‌شوند دارای ضخامت دیواره ۲۵ سانتی‌متری هستند که طول کالورت‌ها هم در اندازه‌های ۱ متر و ۲ است.

کالورت بتنی پیش ساخته

مزایای کالورت بتنی پیش‌ساخته

کالورت‌های پیش‌ساخته مزایا و ویژگی‌های مهمی دارند. این مزایا اصلی‌ترین دلیل استقبال روز‌افزون از کالورت‌های پیش‌ساخته است. اگر بخواهیم مهم‌ترین ویژگی‌های کالورت‌های بتنی را بشماریم، موارد زیر را باید در نظر داشته باشید:

اگر انتظار دریافت بهترین نتیجه را دارید پس باید سراغ بهترین بررسی و انتخاب هم بروید. مجموعه نیک تابان دز به شما کمک می‌کند تا بهترین بررسی  و ثبت سفارش را انجام دهید و  محصولی با کیفیت و طول عمر بالا را دریافت کنید. بسته به نیاز خود و پروژه‌ای که مشغول به انجام آن هستید با نیک تابان در ارتباط باشید تا سفارشتان را ثبت و در سریع‌ترین زمان تحویل بگیرید.

نیک تابان دز   تولید کننده قطعات پیش ساخته بتنی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *