فونداسیون پایه روشنایی

تاریخ بروزرسانی:شنبه, ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

همه چراغ‌ها و تیرهای برقی که در خیابان می‌بینید، اصولاً روی یک‌پایه محکم و مناسب برپا شده‌اند تا بتوانند استحکام لازم برای سرپا ماندن و ایستادگی را داشته باشند. در واقع این پایه‌ها جزئی از سازه چراغ‌های خیابانی هستند؛ البته ممکن است باتوجه‌ به محل نصب تیر، فوندانسیون پایه روشنایی آنها کوچک‌تر، بزرگ‌تر و برخی دیگر حتی پایه نداشته باشند. به‌طورکلی، فونداسیون پایه های روشنایی یک بخش مهم از سازه برج‌های نوری است. احتمالاً کلیات این سازه‌ها را بشناسید، اما در این مطلب قرار است اطلاعات کامل‌تری درباره آنها، ابعاد و جزئیات فونداسیون پایه برج نوری کسب کنید. 

فونداسیون پایه های روشنایی کجا قرار می گیرد؟

همان‌طور که می‌دانید فونداسیون برج نوری یا پایه روشنایی پایین‌ترین بخش از یک سازه روی زمین است که برای مهار پایه‌های فلزی روشنایی و انتقال بار و فشار وارد شده بر تیرهای چراغ برق به زمین استفاده می‌شود. به‌طورکلی هر پایه چراغ روشنایی نیاز به فونداسیون خاصی دارد و برای تعیین نوع و ابعاد فونداسیون، باید مقاومت خاک و میزان باد و فشاری که در آن منطقه وجود دارد، بررسی شود. این دو معیار اهمیت بسیار زیادی برای تعیین نوع، ابعاد و جنس فونداسیون برج نوری دارند.

علاوه بر این دو نوع دسته‌بندی، فونداسیون شمعی یا عمقی هم دو دسته‌بندی دیگر است که برای پایه‌های برج نوری می‌شناسند. فونداسیون نواری، فونداسیون رادیه یا فونداسیون گسترده را هم می‌توان جزء انواع دیگر برای تعین دسته‌بندی فونداسیون برج‌های نوری در نظر گرفت. انتخاب هر یک از این فونداسیون‌ها کاملاً بستگی به میزان سستی خاک و بادخیز بودن محل دارد. به‌طورکلی ما در این مطلب بیشتر از فونداسیون‌های پیش‌ساخته و ابعاد و کارکرد‌های آن صحبت می‌کنیم.

ابعاد فونداسیون پایه های روشنایی بتنی 

اولین چیزی که در فونداسیون‌های پایه پیش‌ساخته در نظر گرفته می‌شود عیار بتن آنها است. معمولاً عیار بتن در این فونداسیون‌ها ۴۰۰ کیلوگرم در مترمکعب است و ابعاد اصلی فونداسیون را طبق ارتفاع پایه‌ای که قرار است روی آن سوار شود، در نظر می‌گیرند.

 

تعداد پله‌ها هم یکی دیگر از عواملی است که ابعاد فونداسیون را مشخص می‌کند، برای پایه‌های کمتر از ۹ متری تک پله و برای ۹ متری تا ۱۲ متری، دو پله را در نظر می‌گیرند. اصلی‌ترین روش انتخاب ابعاد با درنظرگرفتن درخواست مشتری و اندازه‌های اعلام شده مشخص می‌شود. ویژگی مثبت این فونداسیون‌های آماده داشتن لوله‌هایی برای انتقال سیم و کابل از زمین است که می‌تواند عملیات برق‌کشی را راحت‌تر و سریع‌تر کند و باعث شود پروژه‌های برق‌رسانی به مناطق مختلف با سرعت بیشتری انجام شود. 

 

این سرعت عمل و سهولت کار در کنار کیفیت بالای محصولات نیک تابان باعث شده تا از طرف پیمانکاران وزارت نیرو و برق و شرکت‌های مهندسی تقاضای زیادی برای استفاده از این فونداسیون پایه های روشنایی وجود داشته باشد. 

آکس بولت‌های فونداسیون پایه برج نوری

آکس به معنی تعیین کردن وسط یا میانه چیزی است. آکس بولت در فونداسیون‌ها به معنی نقطه وسط سوراخ بیس پلیت است. این اندازه‌گیری کمک می‌کند تا در مواقعی که دسترسی به شابلون وجود ندارد و لازم است تا هر چه سریع‌تر فاصله بولت‌ها مشخص شوند، از این اکس‌ها استفاده کرده و فاصله بولت‌ها را اندازه‌گیری کنند. 

 

آکس بولت یا فاصله دو بولت از یکدیگر هم می‌تواند نکته تعیین‌کننده‌ای در ابعاد پایه‌ها باشد. فاصله آکس به آکس یکی از اطلاعاتی که هنگام خرید پایه به مشتری گفته می‌شود یا وقتی که مشتری پایه آماده‌ای دارد و فونداسیون آن را می‌خواهد سفارش دهد، با ذکر اندازه آکس بولت‌ها، ابعاد فونداسیون را مشخص کند. نمونه فونداسیون رایجی که برای پایه‌های ۹ تا ۱۲ متری استفاده می‌شود فونداسیون دو پله‌ای است که پله پایینی ۱۱۰*۱۱۰* ۵۰، پله بالایی ۶۰*۶۰ * ۶۵ است. 

ابعاد فونداسیون پایه چراغ در مناطق بادخیز

گفتیم که یکی از مهم‌ترین عوامل برای تعیین اندازه و نوع فوندانسیون پایه برج نوری، استفاده از آن در محل‌های بادخیز است. ابعادی که برای فونداسیون پایه چراغ‌ها گفته شد، ابعادی است که پایه در شرایط استاندارد آب‌وهوای نصب می‌شود و همه چیز قابل‌کنترل است. مناطقی که چنین شرایطی در آنها وجود ندارد و ممکن است اوقاتی از سال وزش باد شدید و طوفان‌های سهمگین در آن منطقه اتفاق بیفتد، باید فونداسیون پایه های برج نوری مناسب با شرایط را برای پایه برج‌های نوری استفاده کنند. 


در این شرایط، حتماً باید ابعاد فونداسیون بزرگ‌تر شود تا استقامت آن بیشتر باشد. اگر مهندسین و پیمانکارهای سازه‌ای به این نکته توجه نکنند و ابعاد فونداسیون پایه های برج نوری متناسب با محیط جغرافیایی و خاک زمین نباشد، احتمال افتادن پایه از روی فونداسیون یا شکستن و خم شدن پایه از بدن بسیار زیاد خواهد بود. اکثر اوقات مناطق و شرایطی که لازم است ابعاد فونداسیون بزرگ‌تر از حالت معمول باشد، شامل این موارد است:

شرکت نیک تابان دز تا به امروز تلاش کرده بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات و فونداسیون‌ها را تولید کند تا مورد قبول و اعتماد مشتریانش باشد. همین اعتماد نقطه عطفی برای انتخاب محصولات نیک تابان دز بوده. شرکت‌ها، سازمان ها و اورگان هازیادی از وزارت نیرو مهر تأیید خود را روی خرید و استفاده از محصولات نیک تابان زده‌اند. اگر شما هم سراغ بهترین پایه‌های روشنایی و فونداسیون پایه‌ها را می‌گیرید، ما در نیک تابان همراه شما هستیم. شما می‌توانید از راهنمایی و مشاوران ساخت و تولید شرکت نیک تابان دز برای انتخاب و خرید محصولات با کیفیت و کاربردی‌تر استفاده کنید.

 

 

نیک تابان دز  تولید کننده قطعات پیش ساخته بتنی 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *