اجرای دیوار بتنی

اجرای دیوار بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی یکی از ابزار‌های محبوب و کارآمد در ساخت‌وساز امروز محسوب میشوند. در این مقاله، به بررسی مراحل نصب دیوار بتنی پیش ساخته پرداخته شده و نکات کلیدی از این فرآیند خدمت شما عزیزان ارائه گردیده است.

مراحل نصب و اجرای دیوار بتنی

دیوارهای بتنی پیش‌ساخته به دلیل سرعت نصب بالا، کیفیت ساخت عالی و مقاومت کافی در برابر عوامل مخرب محیطی، مورد توجه بسیاری از پیمانکاران و مهندسان فعال در پروژه های عمرانی قرار گرفته‌اند؛ که در ادامه شرح مختصری از مراحل انجام کار ارائه گردیده است.

۱_ بررسی اولیه ی محل پروژه

نخستین گام در اجرای دیوار پیش ساخته برای محوطه یک پروژه، بازدید میدانی متخصصان این حوزه از محل پروژه است. این قدم شامل ارزیابی شرایط محیطی و جغرافیایی و همچنین شناسایی چالش های موجود و تحلیل نیازهای پروژه است.

تیم فنی شرکت نیک تابان دز با بازدید از سایت مورد نظر، بررسی های لازم از شرایط و زمین محل پروژه را انجام داده و دستورکارهای لازم جهت قرارگیری فنداسیون‌ها را تعیین کنند. انجام این اقدامات به جلوگیری از مشکلات احتمالی در مراحل بعدی کار کمک کرده و تضمینی است که دیوار به درستی و با استحکام کافی در محل مورد نظر نصب گردیده و خطراتی از قبیل واژگونی، نشست، خوردگی و آسیب دیدگی قطعات رخ ندهد.

۲_ عملیات خاکی

برای تسطیح خط نصب دیوار، زمین محل نصب باید آماده و هموار باشد تا فنداسیون های پیش ساخته بتنی به درستی در محل مورد نظر قرار گیرند. این مرحله شامل حذف موانع، تسطیح زمین، کوبش و ایجاد جاده ای در تراز مناسب با تراکم مطلوب است.

۳_ تعیین محل نصب فنداسیون بتنی و اجرای زیرسازی

برای تعیین مکان فنداسیون بتنی و اجرای زیرسازی، ابتدا محل دقیق فنداسیون با استفاده از نقشه‌های مهندسی و ابزارهای دقیق نقشه برداری مشخص؛ سپس برای جلوگیری از تماس مستقیم بتن با خاک و بهبود شرایط حفاظت فنداسیون، بتن مگر اجرا می‌شود.

 

بتن مگر یک لایه نازک از بتن با عیار پایین است که به عنوان زیرسازی برای فنداسیون اصلی اجرا می¬گردد. ضخامت این لایه معمولا بین ۵ تا ۱۰ سانتیمتر است. این مرحله باعث می‌شود تا سطح زیر فنداسیون یکدست و تراز باشد؛ همچنین به توزیع یکنواخت و بهتر تنش ها به زمین کمک می‌کند.

۴_ حمل قطعات و پیاده سازی

حمل دیوارهای بتنی پیش‌ساخته نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از تجهیزات مناسب است. این قطعات می بایست با روش های استاندارد و ایمن جابجا شوند تا از آسیب‌دیدگی آن‌ها هنگام انتقال به محل پروژه جلوگیری به عمل آید. همچنین جهت پیاده سازی دیوارها در محل پروژه، از جرثقیل‌های استاندارد دارای تاییدیه فنی و اپراتورهای متخصص و با تجربه استفاده می‌شود تا دیوارها با دقت و ایمن به محل مورد نظر انتقال داده و نصب شوند.

۵_ نصب دیوار پیش ساخته بتنی

پس از آماده سازی زمین، برای نصب قطعات پیش ساخته، ابتدا محل دقیق نصب با استفاده از نقشه‌ها و ابزار نقشه برداری، تعیین می گردد. سپس دیوارهای پیش‌ساخته به سایت پروژه حمل و با استفاده از جرثقیل و تجهیزات مناسب توسط تیم نصب در محل خود قرار داده می‌شوند.

۶_ کنترل کیفی قطعات

کنترل کیفی قطعات پیش‌ساخته بتنی بسیار مهم بوده و این کنترل پیش از تولید این قطعات شروع و تا پایان نصب دیوار پیش ساخته بتنی ادامه دارد. این کنترل شامل موارد زیر می باشد.

۷_ ضوابط ایمنی هنگام نصب قطعات پیش ساخته بتنی

ضوابط ایمنی شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و استانداردها است که برای جلوگیری از حوادث و حفظ سلامت کارکنان و سایت پروژه به کار می‌رود. واحد HSE شرکت نیک تابان دز، آموزش های دوره ای برای پرسنل این شرکت برگزار و از حضور پرسنل باتجربه و آموزش دیده در پروژه های نصب اطمینان حاصل می نماید. از جمله اقدامات واحد ایمنی و سلامت این شرکت می توان به موارد زیر اشاره داشت: 

شرکت نیک تابان دز، تولید کننده قطعات پیش ساخته بتنی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *