انواع دیوار پیش ساخته بتنی

انواع دیوار پیش ساخته بتنی

یکی از معروفترین مصالح پیش‌ساخته که امروزه به صورت گسترده از آن در انواع پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود، دیوارهای پیش ساخته بتنی هستند.  تقریبا ۲ سال پیش در زمان اوج بیماری کرونا بود که خبر ساخت یک بیمارستان هزار تختخوابی در چین در عرض ۱۰ روز همه را شگفت زده کرد. اما چنین اتفاقی چطور ممکن است؟ اگرچه پارامترهای زیادی در سرعت بی‌نظیر این پروژه و نظایر آن دخیل هستند، اما قطعا مهم‌ترین عامل در سرعت بخشیدن به این نوع پروژه‌ها، استفاده از مصالح ساختمانی پیش‌ساخته است.  در ادامه‌ی این مطلب هر آنچه که باید از انواع دیوار پیش ساخته بتنی و همچنین قیمت آن بدانید را بیان خواهیم کرد.

مواد تشکیل‌دهنده انواع دیوار پیش ساخته بتنی

برای ساخت دیوارهای بتنی پیش‌ساخته از مصالحی چون میلگرد، سیمان، سنگدانه، آب و البته افزودنی‌های بتنی استفاده می‌شود که این افزودنی‌ها در دستیابی به یک سطح صیقلی و صاف موثر هستند. این دیوارها به دلیل داشتن بتن عیار بالا و میلگرد استحکام،  پایداری و طول عمر  بسیار زیادی دارند. انواع دیوار پیش ساخته بتنی تولید شده توسط شرکت نیک تابان دز، از دو جزء اصلی تشکیل شده‌اند. این دو قسمت شامل پنل و پایه هستند.

 

ابعاد پنل‌ها ۲۹۰×۲۹۰ سانتی‌متر است و پایه‌ها نیز ۲۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند. درصورتی‌که پایه‌ها در زمین نصب شوند، دیوارهایی با ارتفاع ۲۹۰ سانتی‌متر خواهید داشت و اگر پایه‌ها روی سطح زمین قرار بگیرند، ارتفاع دیوار بتنی برابر با ۳۱۰ سانتی‌متر خواهد بود. اگر زیر دیوارها باز باشد، لازم است تا به وسیله لچکی یا مصالح دیگر، پر شود تا از نظر امنیت و زیبایی، ظاهری یکدست پیدا کند. 

انواع دیوار بتنی پیش ساخته

دیوارهای پیش‌ساخته بتنی از نظر شکل ظاهری و کاربرد در چهار نوع مختلف ساخته می‌شوند که در ادامه به معرفی هرکدام می‌پردازیم:

 

1_  دیوار پیش ساخته بتنی  پاشنه دار

این نوع دیوار بتنی که توسط شرکت نیک تابان دز طراحی و تولید شده به گونه ایست که قسمت منتهی به زمین که در دیگر دیوار ها دارای فضای خالی بوده، کاملا پوشیده شده و  هیچ گونه فضای خالی در زیر دیوار  وجود ندارد.
دیوار بتنی پیش ساخته

 2_ دیوار پیش ساخته ساده

این دیوارها، نمایی ساده دارند و ضخامت پنل آن ۱۶ سانتی‌متر است.

 

3_ دیوار پیش ساخته  طرح آجری

همانطور که از نامش مشخص است، این دیوار بتنی پیش‌ساخته، نمایی آجری دارد و به همین دلیل، جلوه‌ای زیباتر به محیط می‌بخشد. می‌توانید برای زیبایی بیشتر، آن را با رنگ مشابه آجر رنگ‌آمیزی کنید تا مثل یک دیوار آجری یکپارچه شود.

 

4_ دیوار بتنی طرح نرده‌ای

این نوع دیوار به صورت نرده‌ای ساخته می‌شود. البته کل پنل نرده‌ای نیست و فقط نیمه بالایی آن نرده‌های سیمانی دارد و قسمت پایینی بسته است. دیوار طرح نرده‌ای برای فضاهایی که نیاز است داخل محوطه دید داشته باشد، بکار می‌رود.

قیمت دیوار پیش ساخته بتنی

مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی

مراحل ساخت دیوار پیش ساخته بتنی

ساخت این دیوارهای بتنی چند مرحله دارد که در ادامه، این مراحل را با هم مرور می‌کنیم.

 

1_ مرحله اول

اولین مرحله از ساخت انواع دیوار پیش ساخته بتنی، طراحی و ساخت قالب آن است که توسط مهندسان طراحی می‌شود و به‌وسیله قالب‌ساز ساخته می‌شود.

2_ مرحله دوم

پس از آماده‌سازی قالب، میلگردها طبق محاسبات دقیق شبکه‌بندی می‌شوند تا به استحکام دیوار کمک کنند. پس از اینکه آرماتورها آماده شدند، در قالبی که دیواره‌های داخلی آن با روغن پوشانده شده، قرار می‌گیرند. سپس اسپیسرها، قلاب‌ها، اتصالات و … در جای خود قرار داده می‌شوند و جوشکار برخی از قسمت‌های آن را جوشکاری می‌کند.

3_ مرحله سوم

در این مرحله، قسمت اصلی ساخت دیوار پیش‌ساخته یعنی بتن‌ریزی انجام می‌شود. در ابتدا در دستگاه بچینگ بتن، موادی چون سیمان، سنگدانه، آب و دیگر افزودنی‌های لازم اضافه می‌شود و بتن مورد نظر آماده و درون قالب ریخته می‌شود. پس از اینکه بتن داخل قالب ریخته شد. به وسیله دستگاه اتوکلاو، عمل‌آوری بتن انجام می‌شود تا بتن، مقاومت و استحکام لازم را پیدا کند. 

4_ مرحله چهارم

در این مرحله که آخرین مرحله از ساخت انواع دیوار بتنی پیش‌ساخته است، پنل‌های آماده شده از قالب جدا می‌شوند و به محل دپو منتقل می‌شوند. دپوی پنل‌ها باید بادقت و در محل مناسب صورت گیرد. زیرا قرارگیری نامناسب پنل‌های بتنی می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند و آن‌ها را غیرقابل استفاده کند. از طرف‌دیگر دیوارهای پیش‌ساخته باید به نحوی دپو شوند که آب‌دهی آن‌ها به راحتی انجام شود تا به حداکثر مقاومت خود برسد.  آب‌دهی پنل‌های بتنی می‌تواند به صورت مستقیم یا از طریق گونی‌های خیس صورت پذیرد.

شرکت نیک تابان دز تولید کننده قطعات پیش ساخته بتنی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *